yuneec dron

Yuneec Dron Şirketi

Dünyanın ikinci büyük dron üreticisi olan Yuneec dron şirketi, 1999 yılında Hong Kong’da kuruldu. Kurulduğu yıllarda uzaktan kumandalı model uçak üreten şirket kurulduktan hemen sonra uzaktan kumandalı model uçak alanında dünyada lider konuma gelerek bu tecrübesini 2006 yılında elektrikli uçak sektöründe denemeye girişti.

Yuneec dron şirketi elektrikli uçak sektörüne geçtikten sonra seri üretiminide yaptığı ilk elektrikli paraglider olan Epac’ı üreterek elektrikli uçak konusunda ilk adımı atmış oldu. Daha sonra elektrikli motor da üreten şirket tamamen kompozit malzemeden yapılmış iki yolcu kapasiteli 48kW güce sahip Yuneec E430 elektrikli uçağını ürettikten hemen sonra Yuneec şirketinin bu uçağı 2010 yılında Dünya Elektrikli Uçak Sempozyumunda Lindbergh elektrikli uçak ödülüne layık görüldü.

yuneec dron

Hemen ardından 2013 yılında üretimi yapılan tek yolcu kapasiteli 75 volt batarya ile gücü sağlanan Yuneec E-Spyder elektrikli uçak, dünyanın ilk sertifikalandırılan elektrikli uçağı olarak kayıtlara geçti.

Yuneec dron şirketi ilk kurulduğu senelerden itibaren birçok şirketle ortak çalışmalar yürütmekle birlikte 2014 yılında Dronecode platformunun kurucu üyelerinden biri olarak yer almasıyla, aslında şirketin gideceği yönüde belirlenmiş oldu. Dronecode, Linux tabanlı dron üreticileri için ücretsiz yazılım platformu olarak hizmet vermektedir.

Aynı yıl Yuneec dron 3 eksenli gimballe birlikte 1080p kalitede görüntü alabilen kameraya sahip ilk uçuşa hazır dron olan Typhoon Q500 dronu piyasa sürdü.

Yuneec şirketi hızla büyümesini devam ettirerek 2015 yılında Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’da ofislerini açarak yeni hekzakopter dron olan Yuneec H920 Tornado drone üretimine başladı.

Aynı yıl şirket İntel şirketi tarafından 60 milyon dolar fonlanmasıyla birlikte Yuneec şirketi tarafından gelecekte üretimi gerçekleştirilecek dronların üretiminde ortak çalışma anlaşmasınıda yapmış oldular.

yuneec dron

Yuneec dron şirketi aldığı bu yatırımdan sonra 2016 yılında ultraHD 4K fotoğraf ve video çekebilme kapasitesine sahip Yuneec Breeze selfie dronu 500 euro altında bir fiyata satışa sundu. Ayrıca Yuneec, Typhoon serisi dronun perakende satışı için Best Buy ile anlaşmaya vardı.

Yine 2016 yılı içerisinde İntel’e ait RealSense 3 boyutlu derinlik kamera teknolojisiyle donatılan ve engel tanıma özelliğine sahip Yuneec Typhoon H drone piyasaya sürüldü. Şirket aynı yıl Araştırma ve Geliştirme departmanını revize ederek Zürih’e yeni Araştırma ve Geliştirme ofisi açarak ileri seviye uçuş algoritmaları, bilgisiyar görüşü (Computer Vision) ve engel tanımlama ve sakınma konularında çalışmalarına başladı.

2017 yılına geldiğimizde ise Yuneec dron şirketi ticari alanda kullanımlar için modular yapıya sahip 8 rotorlu Yuneec H520 drone satışa sunarak şirket, arama-kurtarma, haritalama, yangın, inceleme ve inşaat gibi alanlarda endüstriyel çözümler sunmayı hedeflemektedir. En son olarakta Yuneec şirketi  2019 Eylül ayında katlanabilir yapıyla birlikte kamera ve gimbale sahip Yuneec Mantis G drone çıkardı.

yuneec dron

Drone konusunda dünyada DJI’dan sonra ikinci büyük dron üreticisi olan Yuneec dron şirketi, ürettiği dronların kolay kullanılmasını hedeflemekle birlikte henüz yeni diyebileceğimiz Araştırma ve Geliştirme ofisinde geliştirilen oldukça ileri düzey uçuş algoritmalarını ve dronların güvenli ve verimli uçuşlarını sağlayan en teknolojik sensörleride kullanıcıları ile buluşturmayı amaçlamaktadır.

İlgili Yazılar