uçan araba

Sanıyorum ki saatlerce trafik beklemeden uçan arabalarımızla evden işe ve işten de eve seyahat etme fikri hepimizi heyecanlandırıyordur. Bu fikir belki bazılarımız için hala bilim kurgu gibi görünsede teknolojinin gelişmesi sayesinde ve büyük şirketlerin uçan araba veya yolcu taşıyabilen dronelara yatırım yapmalarıyla bilim kurgu gerçeğe dönmeye başlamış gibi görünmekte.

Bundan yaklaşık 100 yıl önce havacılığın öncülerinden olan Glenn Curtis’in sökülebilir kanatlara sahip 3 koltuklu yarı uçak yarı arabayı sahneye çıkarmasından beri hem araba tutkunlarının hemde havacılık tutkunlarının hayali olan uçan araba, zamandan tasarruf sağlamamızın yanı sıra üretkenliğimizi vede yaşam standartlarımızı artırması hiç de öyle uzak olmayan bir gelecekte gerçekleşecek gibi görünüyor.

uçan araba

Hali hazırda büyük araba üreticileri ve büyük uçak üreticileri, uçan arabalar konusunda bizzat çalışmalarını sürdürmekte veya uçan araba startuplarına yada drone startuplarına yatırım yapmaktadırlar.

Uçan Araba Çalışmaları Yapan Şirketler

Uçak üreticilerinden olan Airbus’ın prototip aşamasında olan iki uçan araba projesi ve Boeing’in lüks otomobil devi olan Porsche ile uçan araba konusunda araştırmaları sürüyor. Diğer yandan Uber şirketi 2023 yılı itibariyle ticari olarak uçan arabalarının kullanıma gireceğini belirtmektedir. Bu doğrultuda geçtiğimiz günlerde Hyundai ile birlikte Uber İngiltere’de uçan arabaların için iniş kalkış yapabilecek pistler için destek aldılar.

Ayrıca Hyundai, Toyota, Ehang, Kitty Hawk ve AeroMobil gibi şirketlerinde bır kısmı çalışmalarını sürdürürken diğerleride prototip aşamasında testlerini gerçekleştiriyorlar. Aşağıda tablodan uçan arabalar hakkında çalışmalar yapan şirketleri ve ürünlerini inceleyebilirsiniz.

Ülkemizde ise Baykar Savunmanın 2019 Teknofest’te tanıttığı uçan araba Cezeri, test uçuşları aşamasında geliştirilmeye devam edilmektedir. Sadece Cezeri’yi anlatan bir yazı yayınlayacağımız için detaylara çok girmiyorum. Diğer yandan İstanbul Gelişim Üniversitesi’nin Tusi isimli uçan araba üzerine çalışmaları sürmektedir.

uçan araba
Şirket AdıÜrün AdıGeliştirme TarihiŞu anki durumÖngörülen Piyasa Çıkma Tarihi
AEROMOBILFlying Car2010Test2020
AIRBUSPopUp2016Prototip2020
AIRBUSVahana2016Prototip2020
AURORA (BOEING)eVTOL1989Test2020
Ehang1842014Test2018
E-VOLOVolocopter2012Test2018
JOBY AVIATIONS22009Prototip
LILIUMLilium2014Test2019
MOLLERSkycar1983Prototip2020
PAL-VPal-V2001Üretim2018
TERRAFUGIATransition2006Test2019
VRCONeoXCraftProtorip2020
ZEE.AEROZee2010Test
BaykarCezeri2019Test
Uçan Araba Çalışmaları Yapan Bazı Şirketlerin Listesi

Yolcu Dronlar ve Uçan Araba

Drone teknolojilerinin gelişimleri ve hızla da gelişmekte olmaları, uçan arabaları ilk olarak yolcu taşıyabilen dronelar olarak hayata geçeceğini bizlere gösteriyor. Ayrıca dronların sahip olduğu dikeysel kalkış ve iniş (VTOL) özelliğiyle birlikte helikopterlerden daha efektif olmaları da bu uçan arabaların gelişimi sürecinde, dronların başrol oynayacağı açıktır.

Diğer bir tartışılan konsept ise, yolcu dronların gelişmesiyle birlikte burdan kazanılan deneyimler yarı araba yarı uçak konseptli uçan arabaların gelişimine bizleri götürecektir. Bu tarz uçan arabalarla hem yolda normal araba şeklinde kullanabileceğiz ki bu sebeple modular kanat ve kuyruk yapılarına sahip olacaktır. Hemde uygun bir yerden kalkış yapıp istediğimiz yere uçarak ulaşabilme imkanımız olacaktır.

Örneğin uçan arabalar için yapılmış özel havalimanlarına evimizden sürerek uçan arabamızla gidebilecek ve bu havalimanından kalkış yapıp gitmek istediğimiz yerdeki havalimanına iniş yaparak tekrar normal araba şeklinde uçan arabamızı kullanabileceğiz. Sizcede heyecan verici değil mi?

Intel şirketinin drone grubu genel yöneticisi Anil Nanduri’nin bir röportajında belirttiğine göre önümüzde ki 5 yıl içinde yolcu dronlarının test amaçlı uçuşlarını göreceğimizi ve 10 yıl içinde ise artık bu uçan araçları kullanabileceğimizdir.

Yolcu taşıyabilen dronlara ve yarı uçak-yarı araba uçan arabalara ulaştıktan sonra ise artık geriye bunları birleştirmek kalıyor.

Dronların sahip olduğu bazı dezavantajlarından biriside kısa uçuş süresi, uçakların uzun mesafesiyle ve dronların sahip olduğu dikey kalkış ve iniş özelliğinide ekleyerek uçaklar kadar uzun mesafeye gidebilecek ve dikey olarak istenilen yerden kalkış ve iniş yapabilecek uçan arabalar geliştirilecektir.

Uçan Arabalar Konusunda Karşılaşılan Zorluklar

Uçan arabaların veya yolcu dronların karşılaştığı sorunlardan bence en başta söylememiz gerekenler ilk olarak bu tür yolcu taşıyabilecek dronların veya araçların kullanımları hakkındaki regulasyonlarının olmaması yani, nasıl, nerede, kim tarafından, ne zaman ve hangi durumda uçabilecekleri konusunun belirsiz olmasıdır.

İkinci olarak ise yaşadığımız şehirlerin yapısı dronlara veya uçan arabalara uygun mudur sorusudur. Günümüzde yataysal yerleşmeden çok dikeysel yerleşme modelleri popüler olmasından gökdelenler gökyüzünün bır kısmını hali hazırda kaplamış durumda ki bu da yolcu taşıyan uçan araba için büyük sorunlar teşkil edebilecek kapasitedir. Bu sorunlar gerek uçuş planlamasına etki ederken gerek ise gökdelenler tarafından oluşturulan hava akımlarından dolayıda uçuşları direk olarak etkileyebilir.

uçan araba

Saymış olduğumuz bu iki önemli kısıtlamadan sonra diğer kısıtlamalara geçebiliriz. Bu kısıtlamalara önemli diyorum çünkü eğer elinizde uçuşa hazır yolcu taşıyabilecek kapasitede bir dron veya uçan araba olsa da yukarıda saydığımız sorunlar kaldırılmamışsa uçuş yapmanız oldukça meşakkatli ve zor olacaktır.

Dronların hali hazırda sahip olduğu kısıtlamalar ise yine yolcu taşıyabilen dronlarda da karşımıza çıkacaktır. Dronların sahip olduğu bu kısıtlamalar droneların yük taşıma kapasitesi, droneların uçuş süreleri ve uçuş mesafesi ve hava şartlarına karşı savunmasız olmaları.

Bu kısıtlamalar direk olarak dronlar tarafından taşınacak insanların hayatlarına etki edebilecek kısıtlamalardır. Hayal edin yolcu drone tarafından eve getiriliyorsunuz aniden yağmur ve fırtına başladı bu durumla nasıl başa çıkılabilinir.

Belki dronların uçuş süreleri ve uçuş mesafeleri hızla gelişen pil sektörüyle biraz olsa iyileştirilebilir. Bununla birlikte dronların uçuş mesafelerine göre yerleştirilecek şarz istasyonlarıyla bu sorunu azaltma konusunda şans verebilir.

Diğer yandan insanların psikolojisi uçan araba konseptlerinin seri olarak kullanımlarına engel olabilir. Büyük ihtimalle hali hazırda yolcu taşıyabilen dron ve uçan araba prototiplerine ve çalışmalarına göz gezdirince anlıyoruz ki bu uçan araba konseptleri otonom olacaklar. Peki, siz pilotu veya şoförü olmayan ne derseniz artık bir uçan araba yada drona binip yolculuk yapar mısınız? Ne kadar güvenlidir?

Uçan araba üreticileri için aşılması gerekilen önemli ve zor bir bariyer insanlara bu teknolojinin güvenli olduğunu aşılamak. Gerçi diğer yandan baktığımızda her yıl trafik kazalarından kaynaklı binlerce insan ölüyorken hala araba kullanmaya devam ediyorsak bu konuda aşılabilinir gibi görünüyor.

Hali hazırda gökyüzünü sıklıkla kullanan uçaklar var ve bu uçakları çeşitli radarlar ve global haberleşme sistemleri sayesinde takip edebiliyor ve konumlandırabiliyoruz.

Ayrıca tüm uçakların birbirlerine çarpmadan uçabilmesi için hava trafik yönetme sistemlerini kullanıyoruz. Peki, bu uçaklara ek olarak birde dronlar ve uçan arabaları gökyüzünde yerlerini aldığında havada oluşan bu trafik nasıl yönetilmelidir? Bu konuda aşılması gerekilen bir diğer zorluktur.

Son olarak bence ne kadar zor olursa olsun yada ne kadar engeller çıksada birçok insanın hayalleri olan uçan arabaları ve yolcu veya kargo taşıyabilen droneları çokta uzak olmayan bi gelecekte gökyüzünde görebileceğiz gibi görünüyor. Umarım herkes uçan arabasının bakımını iyi yaptırır da havadan kapı veya tampon benzeri araç parçaları yağmaz.

Mutlaka Okuyun: Günümüzde ve Gelecekte Dronlar

İlgili Yazılar