gps nedir

GPS nedir ve Dronlarda kullanımı

İnsansız Hava Araçları yani dronlar son yıllarda popüleriteleri artan teknolojiler arasındalar. Bu popüleriteyle birlikte dron pazarında birçok firma ortaya çıkarak bizler tüketici tarafından bu etkiyi dronların fiyatlarının düşmesi olarak gördük. Bu sebeple dronlar artık kolay ulaşılabilir teknolojiler arasına girdi. Ayrıca dron teknolojilerinin bu denli kullanışlı hale getiren bir diğer teknoloji olan gps teknolojisinide geçmeden olmaz. Yazımızın devamında gps nedir sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Dronlar, sivil olarak kullanım dönemlerinin başlarında sadece görüş hattınızda uçuş yapabileceğiniz bir araçtı. Şimdi ise çatınızdan kaldırdığınız bir dron ile rahat koltuğunuzda artırılmış gerçeklik gözlüğünüzle uçuş yapabilmektesiniz. Bu uçuş imkanını bize sağlayan elbette her sene katlanarak gelişen dron teknolojisinin yanı sıra dronlarda bulunan haberleşme modülleri ve konumlama sistemleri sayesindedir.

Bu konumlama sistemlerinden bir tanesi olan GPS’i (Global Positioning System) yani Küresel Konumlama Sistemini tanımlayacak ve dronlarda kullanımlarını inceleyeceğiz.

GPS, yeryüzünden yaklaşık 20 200 Km yukarıda dünyayı çepeçevre saran 32 tane uydudan oluşan uydu topluluğuna denir. ABD ordusu tarafından askeri kullanımlar için projelendirilen GPS sisteminin ilk uydusu 1978 yılında fırlatılmıştır.

Askeri alanda keşif, tarama, güdümleme ve yön bulma gibi kritik alanlarda kullanılan sistem, 1980 yılında sivil kullanıma da açılarak bugün araçlarımızda bulunan navigasyon cihazlarını kullanmamıza olanak sağlamakta. Bununla birlikte arama-kurtarma, yer belirleme-işaretleme, haritalama ve daha birçok alanda aktif olarak kullanılmaktadır.

gps nedir

Dünya’da GPS sisteminin yanı sıra Sovyetlerin ilk uydusunu fırlattığı sonra da Rusya’nın kullanımına kalan GLONASS, Çin’e ait BeiDou Navigasyon uydu sistemi ve AB ülkelerinin ortak girişimiyle hala test aşamasında olan Galileo gibi konumlandırma sistemleri de mevcut ve bu sistemlerin hepsine GNSS (Global Navigation Satellite System) yani Küresel Navigasyon Uydu Sistemleri denmektedir.

Bunlar arasından ilk olarak GPS faaliyetine başladığından dolayı genellikle hepsine yaygın olarak GPS denmektedir. Hali hazırda birçok dron firmasıda ürettikleri dronları, en az iki navigasyon sistemine bağlanabilecek şekilde üretmekte olup dünyanın neresinde uçarsanız uçun navigasyon bağlantısı konusunda bir sorun yaşamadan uçuşlarınızı gerçekleştirmenizi sağlamaktadır.

Şimdi gelelim GPS sistemi nasıl çalışır ve GPS ile konumlandırma nasıl yapılmaktadır. Yüksek yörüngede bulunan GPS uyduları, GPS alıcıları tarafından rahatlıkla algılanılabilmesi için konumlandırılmışlar ve günde 2 defa dünyanın etrafında dönmektedirler.

Yüksek yörüngede bulunmalarından dolayı oldukça geniş bir tarama alanına sahip uydular yeryüzüne sürekli konum ve zaman bilgisi göndermekte ve GPS alıcıları tarafından sinyal alış zamanı ölçülerek aradaki mesafede ölçülmektedir.

gps nedir

Eğer 2 boyutta yani enlemi ve boylamı belirlemek istersek en az 3 uydudan, eğer 3 boyutta enlemi, boylamı ve yüksekliği belirlemek için en az 4 uydudan sinyal almamız gerekmektedir. Ayrıca ne kadar çok GPS uydusundan sinyal alırsak o kadar hassasiyetle konumu belirleyebiliriz.

GPS sistemleri hayatımızda büyük yer edinsede, tüneller, mağaralar, yüksek gerilim hatları, dağ, tepe, kayalar, köprü altları, derin vadiler ve kapalı alanlar gibi yerlerde GPS sinyallerine ulaşmak oldukça sorunludur. Bu sebepten bu tür yerlerde dron uçurmayı düşünenler ve  otonom olarak veya görüş hattının dışında dron uçurmak isteyenler açısından dezavantajdır.

 Dronlarda GPS nedir ve Kullanımı

Dronların uçması için ise tahmin edebileceğiniz üzere en az 4 uydudan sinyal almanız gerekmekte hatta bazı dronlar en 5 6 uydudan sinyal almadığı müddetçe uçuş izni vermemektedir.

GPS sistemi dronlarda, uçuş esnasında konumlarını belirlemeleri ve dronların stabil uçmalarını sağlamaktadır. Ayrıca dronların otonom uçuş yapabilmelerine ve harita üzerinden uçuş rotaları oluşturma imkanları vermekte ve bu sayede önceden uçuş rotasını planladığınız bir dronun Rio De Jenairo da bulunan Hz.İsa heykelinin 3 Boyutlu modelini çıkarmasını hayranlıkla izleyebilirsiniz.

GPS sistemine sahip dronlar güvenli ve stabil uçuş yapabilme kabiliyetine sahip ve birçok kullanışlı özellikler barındırmaktadır.

Bu özellikler:

1) Havada asılı kalma (Hover) Artık nerdeyse tüm dronlarda havada asılı kalma yani hover pozisyonunda kalma özelliği mevcut. Bu özellik GPS sistemi sayesinde belirlenen konumda dronun asılı kalmasını sağlar. Bu özellik sayesinde dronu belirli bir yüksekliğe kaldırıp kumandadan elinizi çektiğinizde dron olduğu yerde kalır. Yeni dron uçurmaya başlayanlar için bir sonraki hamlesini hesaplayabilmelerine de fırsat vermektedir.

2) Belirlenen konuma dönüş yada kalktığı yere dönüş Return to Home (RTH) olarak da bildiğimiz bu özellik can kurtaran ve güvenlik açısından oldukça öneme sahiptir. Dron uçuşlarınızı gerçekleştirmeden önce belirlediğiniz alanı GPS sayesinde işaretleyerek, dronun herhangi bir arıza durumunda veya pil bitmesi durumunda belirlenen alana dönmesi sağlanmaktadır.

gps nedir

3) Otonom Uçuş Yukarıda da belirttiğimiz gibi GPS sayesinde önceden uçuş planlaması yapılabilinir ve drone kendi başına bu uçuş planına uyarak uçuşunu gerçekleştirebilmektedir. GPS otonom uçuşlarda çok önemli bir yere sahip olmakla birlikte uçulan ortama görede GPS sinyallerinin belirsiz olabileceğinden otonom uçuşların gözetim altında veya açık alanlarda gerçekleştirilmesi tavsiye edilmektedir.

İlgili Yazılar