enerji sektöründe dron

Enerji Sektöründe Dron Kullanımı

Dronların kullanım alanları yazımızda da bahsettiğimiz üzere dron teknolojileri tarım, maden, inşaat, enerji ve daha birçok sektörde aktif olarak kullanılmaktadır. Enerji sektöründe dron kullanımı ise oldukça popüler ve şirketleri bir ton paradan ve zamandan kurtarıyor.

Ayrıca dronların kullanıldığı sektörler sayesinde de dron teknolojilerinin gelişmesi katlanarak artarak saymış olduğumuz sektörlerle birlikte yeni yeni sektörlerde de dronlar kullanılmaya başlanmaktır.

Güneş, rüzgar, petrol ve elektrik gibi enerji sektörlerinde çok sıkı şekilde denetlenmesiyle güvenlik standartları oluşturulup dünyaya enerji vermelerinin kesintisiz şekilde sağlanıldığından emin olunur.

Bu yüzdendir ki enerj endüstrisi, kullanılan binaların, enerji üreten altyapıların ve malzemelerin belirli periyotlarla incelenmesi ve denetlenmesi gerekir. Ayrıca bu işler için yüklü miktarda para ve zaman harcamasının yanı sıra denetleme görevini yapan insan gücüde çeşitli tehlikeleri göze alarak çalışırlar.

enerji sektöründe dron

Dronların güvenli ve verimli hale gelmesiyle enerji sektöründe dron kullanımı, denetleme için harcanan para ve zamanı neredeyse yarı yarıya azaltmaktadır.

Enerji sektöründe dron kullanımı sayesinde enerji alt sektörlerinin sorunsuz şekilde çalışmalarına devam etmelerini sağlar hemde çok hassas şekilde denetleme yaparak problemler oluşmadan önce önlem alınmasına olanak tanır.

Rüzgar türbinlerinden, yüksek gerilimli elektrik hatlarından güneş panellerine kadar bir çok konuda enerji sektöründe dron teknolojileri denetleme yapabilme kabiliyetindedir. Bunun yanı sıra denetlenen birimin 3 boyutlu modellemesini, çevrenin haritalanmasını ve çeşitli değerlerin ölçülmesi gerçekleştirebilir.

Ayrıca dronlar enerji sektöründe ki tesislerin kurulmasına ve yer planlamasına kadar birçok konuda da kullanılarak ulaşımı zor ve tehlikeli alanlarda hiçbir insan tehlikeye atılmadan uçuş yapabilir.

Enerji Sektöründe Dron Kullanım Alanları

Rüzgar Enerjisi

Enerji sektöründe dron kullanımlarından ilki rüzgar enerjisi sektöründe, rüzgar türbinlerinin belirli periyotlarla denetimlerinin yapılması oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra rüzgar türbinin bulunduğu yere görede çeşitli işlemlerin yapılması gerekli olmaktadır.

Örneğin Kuzey Avrupa’da faaliyet gösteren rüzgar türbinlerinde buzlanma çok görüldüğünden rutin denetlemenin yanı sıra türbin kanatlarında ki buzlarında ortadan kaldırılması gereklidir. Bu konuda Litvanya’da kurulan Aerones drone şirketi, rüzgar türbinlerindeki buzlanmaları ortadan kaldırmak için çalışmalar yapmaktadır. Dron teknolojileri burada devreye girerek geleneksel yöntemlerden kat ve kat daha ucuza ve daha güvenli şekilde bu görevleri yerine getirebilir.

enerji sektöründe dron

Diğer yandan rüzgar türbinleri kanatlarından dron vasıtasıyla alınan yüksek çözünürlüklü görüntüler sayesinde çeşitli problemler oluşmadan önlemler alınmasına olanak sağlar. Ve tüm bunlar dron teknolojileriyle rüzgar türbinleri faaliyetteyken enerjide kesinti olmadan yapılarak, denetleme sonuçları çok kısa sürede hazır hale gelir.

Güneş Enerjisi

Güneş panellerinin ömrü, büyük miktarda düzenli denetimlerine ve temizlenmelerine bağlı olduğundan enerji sektöründeki dron teknolojileri kullanımı güneş enerji çiftliklerinde panellerin denetlenmesinde yer alır.

Bu sayede zamandan ve paradan tasarruf etmenin yanı sıra insan faktörünü de ortadan kaldırarak daha net ve hassas sonuçlar elde etmesini sağlar.

Güneş çiftlikleri genelde geniş arazilere ve güneş ışınlarının iyi alındığı yerlere kurulduğundan geleneksel yöntemlerle yapılan denetimler oldukça yorucu, uzun süren ve denetçi faktorü içeren bir iş iken dron teknolojileri oldukça verimli ve hızlı şekilde bu işi de üstlenmiş durumdadır.

enerji sektöründe dron

Dronlarda bulunan GPS sistemiyle uçuş rotası oluşturularak yarı-otonom olarak güneş panellerinin denetimlerini oturduğunuz yerde kendinizi tehlikeye atmadan yapabilir. Yapay zeka algoritmaları sayesinde panellerde bulunan kırıkları, akıntıları ve diğer birçok sorunları tespit edebilirsiniz. Ayrıca dronlara monte edilen termal kameralar sayesinde panellerdeki sıcaklık değerlerini elde edilerek herhangi bir sorun olup olmadığı tespit edebilirsiniz.

Petrol Sektörü

Petrol sektörü oldukça sıkı regulasyonlar altındaa çalışan ve bu nedenle altyapı alanlarını, petrol borularını ve diğer faaliyet noktalarını sıklıkla denetlemesi ve regulasyonlara uygunluğunu kontrol edilmesi gerekilmektedir. Enerji sektöründe dron kullanılmadan önce petrol borularının ve yüksek bacaların denetimleri helikopterle oldukça maliyetli ve tehlikeli şekilde gerçekleşirken altyapıların incelenmeside oldukça yorucu ve zaman almaktaydı.

Günümüzde ise petrol sektörü dron teknolojilerinin faydalarından yararlanarak petrol borularının incelenmesinden uzun bacaların içlerine kadar denetlemesini hızlı ve daha az paraya gerçekleştirebiliyor. Dronlar tarafından alınan fotoğraflar sayesinde de 3 boyutlu modelleme, ortomosaik haritalama ve yüksek çözünürlüklü haritalamalar oluşturularak risk yönetiminde ve daha birçok alanda kullanılıyorlar.

Enerji sektöründe dron teknolojileri zamandan ve paradan tasarruf sağlamasından ve ulaşılması zor ve tehlikeli alanlarda da kullanınımlarının mümkün olmalarından dolayı oldukça rağbet görmektedirler.

Özellikle yapay zeka alanında gerçekleşen gelişimlerle birlikte dronlar tarafından alınan görüntülerin işlenmesi ve analiz edilmeleri daha verimli hale gelmekle birlikte arıza ve problemlerin belirlenmesinde mükemmel sonuçlara yaklaşılmaktadır. Ve gelecekte dron teknolojileri daha birçok teknolojiyle de entegre edilerek verimlilikleri ve güvenirlilikleri katlanarak artacaktır.

İlgili Yazılar