dronlarda yaşanan yaygın problemler

Dronlarda Yaşanan Yaygın Problemler

Askeri kullanımdan sivil kullanıma hayatımızda hızla yer edinen dronlardan hepimiz haberdar olmakla birlikte kendimiz kullanmasakta ticari kullanımlarından dolayı dronlarla yakın zamanda temas kurmamız muhtemeldir. Gerek ülkemizde PTT tarafından taşımacılık konusunda yapılan dron çalışmaları gerek ise Amazon, Dominos gibi uluslararası şirketlerin dron çalışmaları ve daha birçok sektördeki çalışmalardan dolayı bu temas kaçınılmaz olacaktır. Haliyle dronlarda yaşanan yaygın problemler hakkında bilgi sahibi olmamız bu temaslardan en verimli şekilde faydalanmamıza yardımcı olacaktır.

dronlarda yaşanan yaygın problemler

Dronlar da hayatımızda bulunan diğer teknolojiler gibi çeşitli problemlere sahip olmanın yanı sıra eğer dron kullanıcısı iseniz bu problemleri bilip bunlardan kaçınmanız kırımsız bir uçuş geçirmeniz için oldukça uygun bir davranış olacaktır. Bu yazımızda ticari veya hobi olarak dronları kullanmamız farketmeksizin muhtemel karşılaşabileceğimiz dronlarda yaşanan yaygın problemler konusuna değineceğiniz. Gelin başlayalım….

Dronlar yaşanan yaygın problemler ve bazı tüyolar

Batarya Ömrünün Kısalması

Hepimiz dron seçimlerimizde kriter olarak uçuş süresini kontrol ediyoruzdur. Piyasada ki hobi dronlarının çoğunun uçuş süresi 20 ile 30 dakika aralığında olup bu uçuş süresine sahip olan bir dronu alıp kullandığımızda farkederiz ki zamanla uçuş süresi kısalmaktadır.

Bu kısalmanın sebebi dronların batarya ömürlerinin yavaş yavaş kısalmasından dolayı gerçekleşmektedir. Dronlarda LiPo bataryalar kullanılmakta olup kullanımları ve depolanmaları önemle ve bilinçle yapılmalıdır.

dronlarda yaşanan yaygın problemler

Bu bataryaların ömürlerinin kısalmasını geçiktirmek için tavsiye edilen birkaç nokta var. Bunlar öncelikle LiPo bataryalarınızı orijinal şarj cihazları ile şarj etmeli ve batarya dolduğunda çıkarmalı ek olarak bekletmemeli ve batarya şarjı %20 seviyesinin altına düştüğünde kullanımını sonlandırmalısınız. Bahsi geçen bu tavsiyelere uyulduğunda hem batarya ömrünün kısalmasını geçiktiririz hemde güvenli kırımsız uçuşlar gerçekleştiririz.

Anormal Uçuş Yönü

Uçuş öncesi kontrol listemizde de bulunması gereken bir madde olan kalibrasyon konusu burada önemini göstermekte. Her uçuştan önce dronlarımızda bulunan pusulayı kalibre etmemiz gerekir ve dronumuzun kalibrasyon durumunu uzaktan kumandalarımızın ayarlar kısmından ve dron uygulamamızdan rahatlıkla kontrol edebilmekteyiz.

Eğer bu kalibrasyonları yapmadı isek ve dronumuzda herhangi bir hasarın olmadığından eminsek uçuş esnasında açılı uçuşları veya yanlış yöne uçuşları deneyimlememiz olağandır.

Deneyimlediğimizde ise uçuşu hemen sonlandırıp gerekli kalibrayonlar yapıldığında anormal uçuş durumu ortadan kalkacaktır eğer kalkmamışsa dronunuzda hasar olma durumu söz konusudur.

GPS Sinyallerinin Bloke Olması

Günümüzde dronların çoğunda gömülü GPS modülleri bulunmakta ve GPS sayesinde dronun yatay ve dikey konumlanması daha hassas yapılmakta. Bununla birlikte herhangi bir arıza durumunda belirlediğimiz koordinatlara dronun inmesi seçeneğini kullanmamıza imkan vermektedir.

Bazen uçuşlarımızda yeterli GPS sinyalinin alınamadığını veya yeterince uydunun bulunamadığını hatta hiç GPS sinyali alınamadığını deneyimleriz.

dronlarda yaşanan yaygın problemler

Öncelikle GPS modülünüzün herhangi bir darbe almadığından emin olmalısınız eğer GPS modülünüz sağlam ise problemin uçuş yaptığınız konumla alakalı olduğuna emin olabilirsiniz. Uçuş yaptığınız alanının altından geçen kabloların ve yakınınızda bulunan yüksek binaların, kayaların, dağ ve tepelerin GPS sinyallerini engellemesinden bu sorunu yaşamanız muhtemeldir. Uçuş konumunuzu değiştirerek bu problemin üstesinden gelebilirsiniz. Unutmayın ne kadar çok GPS uydusundan sinyal alırsanız o kadar çok hassas ve stabil uçuş yaparsınız.

Mutlaka Okuyun: Dronlar Nasıl Uçar

İlgili Yazılar