dronla para kazanma yolları

Hobi amaçlı dron uçuşları gerçekleştirirken belkide diğer yandan dronla para kazanma yolları nelerdir diye düşünüyorsanız okumaya devam edin. Belki birçoğumuz dronların sadece hobi amaçlı kullanıldığını düşünüyor olabiliriz. Ancak dronların endüstriyel alanda kullanımları oldukça fazla ve rağbet görüyor.

Bununla birlikte DJI ve Parrot gibi büyük birçok dron şirketleri hobi amaçlı dron üretmelerinin yanı sıra endüstriyel çözümler içinde dronlar üretmektedir.

Dron piyasasında ki rekabet sayesinde dron fiyatlarının düşmesiyle birlikte dron kullanımları hızla artmaktadır. Ayrıca dron teknolojilerinin gelişmesi de o yönde artarak çeşitli endüstrilerde dronla para kazanma fırsatlarıda açılmış oldu.

dronla para kazanma yolları

Biliyoruz ki hangi sektörde iş başlatmak istersek isteyelim farketmez kısıtlamalardan biri ve önemli olanı iş başlatmak için gerekli paradır. Dronla para kazanma yollarından herhangi biri ise diğer birçok sektöre göre daha az parayla başlatabileceğiniz iş kategorisine girmekte. Bununla birlikte drone teknolojileri, geniş bir alanda dronla iş yapma şansıda vermektedir.

Bu yazımızda çeşitli sektörlerde dronla para kazanma yollarından bahsederek, dron işi kurmak isteyipte fikir bulamayanlara bir nevi rehber sunacağız.

Dronla para kazanırken mevzuatı gözden kaçırmayalım…

Öncelikle dronla para kazanma işi olsun veya başka bir iş olsun farketmez iş kurmak için belediye, vergi dairesi işleri, ticaret sicil kaydı ve SGK işleri gibi temel bazı yasal işlerin yerine getirilmesi gerekir. Ardından ise ülkemizde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulmuş İHA kullanım şartlarını dikkate alarak iş planımızı yapmalıyız. Bu konularda eksiğimiz yoksa devam edelim.

Başlatmayı düşündüğümüz dronla para kazanma işinde dışarıya bağımlılığı en aza indirmek ve yapılan işlerin takibini daha rahat bir şekilde yapmak için dron hakkında ve iş yapmayı planladığımız sektörde bilgili olmalıyız. Ayrıca herşeyin yasal olarak işlediğine emin olarakta gelecekte karşılaşılabilecek sorunları en aza indirmeliyiz.

Dronla para kazanma yolları

Dronla para kazanma yollarını düşünürken belkide ilk akla gelen yol direk dronun kendisini satarak para kazanmak olabilir ki, neden olmasın ? Dron satma işine bir websitesiyle ve dronları depolayabileceğiniz bir yer ile hemen başlayabilir hobi dahil çeşitli sektörlere dronları sunabilirsiniz.

Önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz üzere dronlar enerji, tarım, inşaat, madencilik, arama-kurtarma ve diğer birçok alanda kullanılmaktadırlar. Bu sektörleri kapsayan bir işte başlatarak dronla para kazanmaya başlayabilirsiniz.

dronla para kazanma yolları

Şimdi gelelim diğer dronla para kazanma iş fikirlerine…

Dronla Fotoğraf ve Video Çekimi

Dronların belkide en büyük avantajı taşıdıkları kameralar sayesinde havadan görüntüleri, fotoğraf olarak çekip depolayabilmeleri veya da video çekip canlı olarak bizlere aktarabilmesidir.

Bu avantajı sayesinde fotoğraf ve video sektöründe dronla para kazanma şansımız olabilir. Ayrıca dronlar bu sektörde çoktan yerlerini sağlamlaştırmış ve oldukça etkin durumdalar.

Dronlara monte edilen yüksek çözünürlüklü kameralar ve oldukça hassas gimballer sayesinde çekilen fotoğraf ve videoların kalitesini arttı. Bu durum dronların sinema sektöründe kullanımlarını oldukça verimli hale getirdi.

Fotoğraf ve video çekmeyi seviyorsanız eğer, dronla para kazanma yollarında biri olarak bunu düşünebilirsiniz.

Dronla bu işe girerek havadan tarihi yapıların, doğal güzelliklerin ve istediğiniz herşeyin fotoğrafını çekerek kendinize ait oluşturduğunuz fotoğraf stok sitesi üzerinden fotoğraflarınızı pazarlayabilir.

dronla para kazanma yolları

Ayrıca ek olarakta düğün, özel etkinlik, festival, spor müsabakaları ve hatta emlakçılık gibi alanlarda kontratlı olarak fotoğraf ve video çekerekte dronla para kazanma şansınızı artırabilirsiniz.

Diğer yandan eğer sinema sektöründe tecrübeniz varsa, film, dizi ve belgesel çekimlerinde, yine kontratlı olarak yer alabilir önceden helikopterlerle yapılan bu çekimleri dronunuz ile yapabilirsiniz. Hatta kendi kısa filminizi çekerek izleyicilerinizle buluşturabilirsiniz.

Dronla Kiralama

Dron servis işi bana göre değil diyorsanız. Bir başka dronla para kazanma yolu ola dron kiralama işini düşünebilirsiniz. Güzel bir market araştırmasıyla piyasada kullanılan ve talep gören dronları envanterinize ekleyip web siteniz üzerinden dron kiralamaya başlayabilirsiniz.

Bu iş diğer drone işlerinden biraz fazla parayla başlamanızı gerektirebilir. Ayrıca kendiniz eğer dron tamiri yapmayacaksanız bir drone tamir servisiyle anlaşmalısınız.

Ve 3.kişileri de kapsayan uygun bir dron sigortası yaptırmanız gelecekte karşınıza çıkabilecek kötü sonuçları bertaraf etmenizi sağlarken işinizin aksamadan devam etmesinede yardımcı olur.

Dronla Reklam

Dronla reklam fikri biraz dronla video ve fotoğraf çekimi yapma işi olanların daha çok faydalandığı bir alan diyebiliriz. Dronla çekimlerini yapacağınız resortların, sahillerin, gayrimenkullerin, otellerin ve diğer birçok şeyin reklamını yapabilirsiniz.

Hem iç alanlarda hemde dış alanlarda dron sayesinde birçok reklam objesinin fotoğraflamasını ve video çekimini geleneksel yöntemlerden hızlı ve ucuza yapabilir ve bu çekimlerinizi pazarlayabilirsiniz.

dronla para kazanma yolları

Dronla para kazanma şansınızı artırmak için uçan reklamlardan tutunda promosyon ürünlerinin direk kullanıcıların ellerine ulaştırmaya kadar birçok reklam alanında dronları kullanarak yaptığınız işide çeşitlendirmiş olursunuz.

Kaliteli bir kameraya sahip dronla sizde reklam sektörüne adım atabilirsiniz.

Dron Tamiri

Dronla para kazanma yollarından bir diğer ise dron tamiri yapmak. Dron servisi sunmak istemeyenler için değerlendirilebilecek bir diğer fikir.

Dronlar ne kadar ucuzladı desekte henüz bir dron zarar gördüğünde kaldırıp çöpe atıp yenisini alacak kadar ucuzlamamalarından kaynaklı piyasada dron uçtukça dron tamircilerine ve dron satıcılarına her zaman ihtiyaç duyulacaktır.

Eğer eliniz teknik işlere yatkın ve elektronikten anlıyorsanız dron tamiri işi size göre bir iş olabilir. Hali hazırda piyasada bulunan büyük dron üreticilerinin teknik servisleri olabilir veyahut dron konusunda tecrübe sahibi iseniz eğer, piyasada ki dronları tamir edebileceğiniz tamirathanenizi açabilirsiniz.

Dron kiralama şirketleri gibi filosunda çok sayıda drona sahip olan şirketlerlede ortak çalışabilir ayrıca askeri dronların tamir işlerini bile üstlenebilirsiniz.

Dron Programlama

Özellikle yazılımcıların dikkatini çekecek bir başka dronla para kazanma yolu ise dron programlama. Dronların piyasadaki ilk hallerinden günümüzdeki halini almasında arka planda çalışan kodların etkisi büyük. Programlamanın rolünün dronlarda artması bu süreci hem hızlandırmış hemde dronların daha güvenilir bir araca dönüşmesini sağlamıştır.

Programlama geçmişine sahipseniz eğer dron bilginizle birleştirerek dron kodlama işini değerlendirebilirsiniz. Piyasada bulunan kodlanabilir dronları alarak keşfetmeye başlayabilir bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Birçok dron üreticiside dronlarda kullanılan kodların geliştirilmesi ve hataların bulunması için çeşitli platformlar oluşturmuş durumdalar bu platformlarda işinizi ilerletmek için bulunmaz bir nimet.

Dronla ile Denetleme ve Ölçüm

Dronlara monte edilen çeşitli kameralar ve sensörler ile çeşitli sektörler için denetleme ve ölçümler yaparak dronlarla iş yapma şansı bulabilirsiniz.

Dronla yapılan ölçümlerle veriler toplanır ve alınan bu verilerin uygun yazılımlar ile işlenip anlamlı veriler elde edilmesi sayesinde bir çok konuda bu sektörlere danışmanlıklar sağlanabilinir.

İnşaat, madencilik, enerji, tarım, ormancılık, şehir planlanması, çevre korunumu ve diğer birçok alanda dronlar haritalamada, incelemede ve tespit-takip etmede ucuz, hızlı ve güvenilirdir.

Mesela enerji sektöründe proje alanı görüntülenmesi ve planlanmasından güneş panellerindeki kırıkların tespitine kadar birçok konuda dronlar kullanılmaktadır. Tarım sektöründe ise dronların havadan aldıkları çeşitli spektrumlardaki görüntülerin işlenmesiyle ürünlerin sağlık durumları, hastalık tespiti, haritalandırma ve daha birçok konuda ürün sahibi bilgilendirilmektedir.

Listelemiş olduğumuz bu yollarının yanı sıra daha birçok alanda dronlar kullanılmakta ve yeni yeni endüstriyel çözümlerde karşımıza çıkacaktır. Bu listedekiler haricinde sizin bildiğiniz veya aklınıza gelen dronla para kazanma yollarını bizlerle paylaşabilirsiniz.

Dronla para kazanma yollarından biri veya sektör farketmeksizin iş fikri ne kadar önemli olsada asıl önemli olanın sizin bu fikri benimseyip ve bıkmadan usanmadan seçtiğiniz konuda çalışabilecek olmanız kurduğunuz işin büyümesinde pozitif etki ederken sizinde sektör, yönetme, işe alım, finans ve müşteri ilişkelerinde ki tecrübelerinizde kurduğunuz işi büyütmenizi ve uzun süre ayakta kalmasını sağlayacaktır.

İlgili Yazılar