Dronlar, nesnelerin interneti (IoT) ve günlük yaşamda kullandığımız diğer bir çok araç kadar hacklenmeye ve başkası tarafından ele geçirilerek kötü amaçlar için kullanılmaya oldukça hassaslar. Durum bu olunca ne tür drone tehlikeleri ile karşı karşıya kalabiliriz yada kalıyoruz önem verilmesi gerekilen bir konu diye düşünüyorum.   

Dünyada ve ülkemizde sayıları hızla artan dronlar hobi, ticari ve askeri amaçlı kullanımlarıyla karşımıza çıkmaktalar. Bununla birlikte teknolojinin gelişmesiyle ve ulaşılabilir konuma gelmeleriyle herkes tarafından kolaylıkla elde edilebilinir hale geldiler.

drone tehlikeleri

Dünyada dron piyasası 2018 yılında 14 milyar dolar iken 2024 yılına bu rakamın 43 milyar doları geçeceği öngörülmektedir. Tüm bu kullanım alanlarıyla ve drone piyasasının katlanarak değerlenmesiyle birlikte aslında drone kullanımlarının herhangi bir önlem alınmadığı takdirde fiziksel güvenliğimizden tutun da mahremiyetimize ve siber güvenliğimize kadar tehdit unsuru olacağı açıkça görülmektedir. Peki, nedir bu karşı karşıya kalabileceğimiz drone tehlikeleri.

Drone Tehlikeleri Nelerdir?

Drone Tehditleri

Drone kullanımları ve drone sahibi olmak için talimatlar ve şartlar dünyada birçok ülkeler tarafından hazırlandı. Ve drone teknolojisinin gelişmesine paralel olarakta bu talimatlar ve şartlar revize edilerek güncel tutulmaya devam ediliyor. Diğer yandan ise dünyada birçok ülkede drone kullanımları hakkında herhangi bir kural ve şarta sahip olmaması, droneların kötü amaçlarla teröristler tarafından, suikastlarda ve daha birçok alanda kullanımları riskini artırmaktadır.

Drone Hackleme

Dronların piyasaya ilk çıkmasından itibaren mahremiyet konusu gündeme gelmiş ve çeşitli ülkeler drone uçuşlarına kurallar koyarak bu konu hakkında önlemler almaya çalışmışlardı. Hali hazırda mahremiyet ile birlikte dronların uçuş esnasında hacklenme olasılığına ve siber güvenliğin tehlikeye atılmasına 2014 yılında Singapur’da Siyah Şapka güvenlik konferansı, DroneDeploy 2019 konferansı ve çeşitli İsrailli siber güvenlik firmalarının raporlarında dikkat çekilerek çokta uzak olmayan bir gelecekte bunların deneyimleneceğinden söz edilmektedir.

drone tehlikeleri

Drone tehlikeleri arasında belkide en önemli olanı dronların hacklenmeleri konusudur. Aslında dronlar hepimizin bildiği üzere taşıdığı kameralar, sensörler ve çeşitli ekipmanlar sayesinde bu kadar fayda sağlamasının yanı sıra, bir bu kadar da zarar verebilecek kapasitedeler.

Özel Hayat

Hepimizi rahatsız eden bir diğer drone tehlikeleri konusu ise özel hayatımız yani mahremiyetimizdir. Dronların taşıdığı yüksek kalitede fotoğraf ve video çeken kameralar sayesinde evimizde dahi gözetlenebilir ve dinlenebiliriz.

Bununla birlikte alınan bu veriler 3. Kişilerle rahatlıkla paylaşılabilinir, bunun sonucunda da çeşitli şantajlara maruz kalabiliriz. Bunların önüne geçilmesi için ülkemizde ve çeşitli diğer ülkelerde droneuçuşlarının nasıl, nerede, hangi irtifada yapılacağı konusunda talimatlar bulunmaktadır. Yinede bu talimatları göz ardı edip mahremiyetimizi ihlal etme riski her zaman bulunmaktadır.

Siber Güvenlik

Drone tehlikeler, arasında gelebilecek bir diğer tehdit ise siber güvenlik konusudur. Neredeyse piyasadaki her dron küçük Raspberry Pi bilgisayarlarını taşıyabilecek kapasitededir.

Taşınan bu bilgisayarlar  herhangi bir Wi-Fi sinyalini ele geçirecek şekilde programlanılarak kişisel Wi-Fi bağlantılarımızdan tutunda büyük fabrikaların Wi-Fİ bağlantılarına bağlanabilirler. Wi-Fi bağlantısındaki haberleşmeyi dinleyebilirler ve bilgisayarları ele geçirebilirler. Ve tüm bu olaylar fiziksel bir müdahele olmadan gerçekleşebilir.

drone tehlikeleri

Dronlar tarafından taşınan bu bilgisayarlar sadece Wi-Fi bağlantısı değil Bluetooth ve RFID gibi bağlantılarına da ulaşarak tüm bilgilerinizi ele geçirmek için kullanılabilir.

Fiziksel Tehdit

Droneların fiziksel olarak zarar vermesi kazare veya planlı olabilir. Uçuş esnasında arızadan veya çeşitli sebeplerden dolayı kontrolden çıkan drone ciddi şekilde bir insanı yaralayacak çarpmalara neden olabilir. Bu olasılığı dikkate alarak drone uçuşlarını gerçekleştirmeden önce tüm uçuş öncesi kontrollerini yapmanızı tavsiye ederiz.

Diğer yandan dronelar kamikaze olarak kullanılarak çeşitli alanlara veya binalara saldırı amaçlı kullanılabilirler. Hatta yakın zamanda Yemen devletinin dronelar ile Suudi Arabistan petrol tesislerine yaptığı saldırıyı örnek olarak verebiliriz.

Bu tarz kamikaze dronelar hedefi yok etme veya hedefe çeşitli sorunlar açmak amaçlı programlandıkları için kullanıldığında zarar verme güçleri oldukça fazladır.

Droneların uçuştaki konumları GPS sayesinde elde edilerek yer kontrol merkezinden bu konum bilgileride takip edilebilir. Ancak çeşitli cihazlar ile bu GPS sinyalleri karıştırılarak drone uçuş konumunun yanlış değerlendirilmesi sağlanarak dronun kontrolden çıkmasına veya düşmesine sebebiyet verilebilinir. Bu gibi durumlarda ise drone fiziksel olarak zarar verme potansiyeline sahiptir.

Sonuç…

Peki, bu gibi drone tehlikeleri nasıl engellenebilir veya bu drone tehlikelerinden nasıl kaçınabiliriz. Drone teknolojilerinin kullanımlarının birçok sektörde fayda sağladığı açıktır. Ve drone talebide gittikçe artmakla birlikte elde edilmeside daha kolaylaşmaktadır. Bu gerçeklerle birlikte droneların iyi amaçlarla kullanımlarının sağlanması için öncelikle ülkelerin net ve anlaşılır drone kullanım talimat ve şartlarına sahip olmaları gerekmektedir.

Drone pilotlarının da drone hakkında teknik bilgiye sahip olması ve drone kullanım talimatlarına uyup özel hayata saygı göstermesi. Bununla birlikte dronlarda kullanılacak haberleşme cihazlarının kripto özelliğine sahip, çekilen fotoğraf veya videoların depolandığı alanlara dışarıdan müdahalelere karşı şifre korumalı olması ve yedekli sistemlerin dronelarda yer alması bu tür risklerden kaçınılma olasılığını artırmaktadır.

Tabi, bazı riskler karşısında bizim yapabileceğimizde pek bir şey yok örneğin uçuş esnasında GPS bağlantısının karıştırılmasının engellenmesini ancak askeri düzeyde ki teknolojiler sağlayabilir. Böyle bir teknolojiye sahip olunursa çoğu risk zaten engellenecektir.

Bahsi geçen drone tehlikler hakkında kendinizce aldığınız önlemleri bizlerle paylaşabilir ve hali hazırda Türkiye’de drone kullanım talimatları hakkında ki görüş ve önerilerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar