Dron Startup Şirketleri

Dronlar denilince belki çoğumuzun aklına sadece hobi amaçlı uçan araçlar gelebilir. Ancak hobi sektöründe dronlar önemli bir yere sahip olsa da dron teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte kullanışlı ve güvenilir hale gelen dronlar birçok sektörde aktif olarak kullanılmaktadır. Bu nazarda her yıl çeşitli alanlarda dron startup şirketleri kuruluyor.

Özellikle enerji, tarım, inşaat, madencilik, kargo ve haritacılık sektörlerinde dronların geniş bir kullanım alanına sahip olduğu görülmekte. Bununla beraber dronlar sahip oldukları yerleşik sensörler, gelişmiş haberleşme sistemleri ve de özel kameralarla bahsi geçen sektörlere yeni bir bakış açısı kazandırmaktadır.

Piyasada dronların ticari anlamda kullanımlarının artmasını ve bu alanlara bir değer kattığını göz önüne aldığımızdan dron startup şirketlerininde hızla arttığını tahmin etmek zor olmayacaktır.

Ki yapılan araştırmalar dron startup şirketlerinin sayısının arttığını ve önümüzdeki yıllarda da gerek dronları servis olarak gerek ise üretim olarak bizlere sunacak yeni dron startup şirketlerinin ortaya çıkacağını gösteriyor.

Elbette kurulan dron startup şirketlerinin bazıları günümüze ulaşamadı. Bazıları ise değerlerini artırarak belkide şu an sizin sahip olduğunuz dronu üreten bir dron startup şirketi haline geldiler.

Bizde bu yazımızda farklı sektörlerde faaliyet gösteren 6 dron startup şirketini seçtik ve haklarında ulaşabildiğimiz kadarıyla kısa kısa bilgiler verdik.

Dron Startup Şirketleri

1.Skydio

San Franscisco merkezli Skydio dron şirketi kendi kendine uçabilen akıllı Skydio R1 dronu ile bilinmektedir.

2014 yılında kurulan şirket otonom olarak engellerden sakınabilen ve sahip olduğu makine öğrenmesi algoritmalarıyla çevresini gerçek zamanlı olarak yorumlayabiliyor.Bununla birlikte 4K kamerasıyla, uçan kamera diyebileceğimiz Skydio R1 dronunu 2018 yılında piyasaya sürmesiyle şirket resmi olarak satışlarına başlamıştır.

10 yatırımcıdan fonlanan Skydio şirketi Abraham Bacharach, Matt Danhoe ve Adam Bry tarafından kurulmuştur.

2.PrecisionHawk

Şimdiye kadar 100 milyon dolardan fazla fonlanan PrecisionHawk dron startup şirketi kuruluşunun ilk zamanlarında ağırlıklı olarak tarım endüstrisi verilerini dronlarla toplayan ve bu verileri analiz eden bir şirketti.

Fonlanmasının ardından şu anda birçok endüstriye baştan sona çözüm üreten bir şirket haline geldi. 2010 yılında kurulan şirket büyümesinin sürdürerek günümüzde dron sektöründe söz sahibi olan inovatif şirketler arasına katılmış durumdadır.

dron startup

3.Flirtey

2013 yılında Ahmed Haider, Tom Bass ve Matthew Sweeny tarafından Avustralya’da kurulan ve 1 yıl sonra Amerika Nevada’da faaliyetlerine devam eden Flirtey, Federal Havacılık Dairesinden onay alan ilk dron taşımacılık servisi alan dron startup şirketidir.

Günümüze kadar Flirtey dron startup şirketi 16.2 milyon dolar fonlanmış durumda.

İnternet üzerinden perakende, insani yardım ve yemek servisleri yapan Flirtey şirketi, hayatları kurtarmayı ve yaşam kalitesini artırmayı kendilerine görev edinmiş şekilde faaliyetlerine devam etmektedir.

dron startup şirketi

4.Skyx

Skyx dron şirketi, uzun uçuş süresine sahip dikey olarak kalkış ve iniş kabiliyeti olan havadan denetleme için dron üretmektedir.

2015 yılında kurulan şirket ayrıca enerji altyapılarına, demiryollarına ve üretim ve güç üreten tesislere denetleme servisleri de sunmaktadır. Bugüne kadar 15 Milyon dolardan fazla fonlanan Skyx Kanada merkezlidir.

5.Zipline

Dronların taşımacılık konusunda gayet kullanışlı olduğunu biliyoruz. Zipline startup şirketi, araçlarla bile ulaşılması zor olan kırsal alanlara kan, ilaç, yemek ve su gibi temel malzemeleri taşıyarak hayat kurtarmak için kullanmaktadır.

Amerika merkezli şirket hastahanelerle ve sağlık kuruluşlarıyla anlaşarak bahsi geçen malzemelerin ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlamaktadır.

dron startup

6.Hubvery

Lojistik alanında taşımacılık hizmeti veren Amerika merkezli Hubvery şirketi, telefonunuzda ki uygulamadan veya websitesinden vereceğiniz siparişi size getirerek zamandan tasarruf etmenizi sağlamaktadır. Ayrıca uygulamasından anlık olarak dronun nerede olduğunuda takip edebiliyorsunuz.

Önerilen Yazı: Sürü Dron Teknolojisi

İlgili Yazılar