3DR drone

3DR Drone Şirketi

3DR drone şirketi, inşaat, mühendislik, maden, enerji, tarım ve daha birçok endüstri için yazılım üreten Kaliforniya merkezli bir Amerikan firmasıdır. 2009 yılında kurulan şirket 2014 ve 2015 yıllarında drone üretimi yapsa da artık daha çok saha taraması yazılımları sunmakta ve Amerika Federal Havacılık Dairesiyle çeşitli projeler yürütmekte. Bununla birlikte 3DR şirketi Çinli drone üreticisi olan DJI dronlarına da saha taraması desteği vermektedir.

3DR yada 3D Robotic drone şirketi girişimci ve yazar olan Chris Anderson ve Meksikalı mühendis olan Jordi Munoz tarafından kurularak drone teknolojileri geliştirmeye ve üretmeye başlamış.

3DR drone
Chris Anderson – 3DR Kurucusu

Bu ikilinin karşılaşması ise şöyle gelişmiş. Chris Anderson’ın ilgisini, bir gün mutfakta çocukları ile birlikte legolarla yaptığı drone çekerek onu bu konuda araştırmaya sevk etmiş ve bu araştırmalar Chris’i, şu anda dünyanın en büyük açık robotik geliştirme platformu olan diydrones.com form sitesini kurmaya kadar götürmüş.

Diğer yandan Meksikalı mühendis ve elektronik hobisi olan Jordi ise green kartını beklediği sırada evinin garajında drone prototipleri ve otopilot sistemleri yaparak gün geçirdiği sıralarda diydrones.com form sitesinde Anderson ile tanışıyor. Anderson, Jordinin yaptığı işleri çok beğenince ona 500 dolarlık bir çek verip çalışmalarını sürdürmesini sağlamış.

2009 yılında, birlikte kurdukları şirkette ilk İHA kitlerini pizza kutularında gönderen ikili ilk işlerini diydrones.com üyeleri ile yaparak hem ürünlerini geliştirmişler hemde kazanç elde edebilmişler. İşlerin iyi gitmesiyle birlikte 2012 yılında Anderson işinden istifa ederek 3DR şirketinin CEO’su olarak tam zamanlı çalışmaya başlamış ve aynı yıl aralık ayında 5 milyon dolar yatırım ile 3DR şirketinin işleri genişletilmiş ve drone çalışmaları hız kazanmış.

3DR drone
İlk Drone Prototipi

3DR şirketi, 2013 yılında aldığı 30 milyon dolarlık yatırımın ardından 2014 yılı eylül ayında şirketin ilk uçuşa hazır drone ve GoPRo kamera ile donatılmış 3DR IRIS ve IRIS+ dronları piyasa sürülmüş. 3DR IRIS+ dronu, otomatik görev planlaması, canlı yayın ve beni takip et gibi birçok özelliklerle kullanıcılara sunulmuştur.

2014 yılında ise şirket bir yatırım da Richard Branson’dan almış ve aynı yıl 3DR X8 quadcopter ve 3DR Aero-M sabit kanatlı İHA olmak üzere iki ürün piyasaya sürerek, drone piyasasında yer edinmeye ve dronlarını geliştirmeye devam etmiştir. 2 versiyon ile gelen 3DR X8 drone modular dizayna sahip olmakla birlikte X8+ modeli gimbal ve GoPRo kamerasıyla sinema ve fotoğraf amaçlı,  3DR X8-M modeli ise haritalama amaçlı üretilmişlerdir.

2014’te 3DR şirketinin piyasaya sürdüğü iki drondan hemen bir yıl sonra ise uzun bir Ar-Ge çalışması yapmış. Bunun sonucunda şirket iki uçuş bilgisayarına ve özellikle GoPro Hero dizaynına sahip 3DR Solo dronu, 750 dolara DJI Phantom 3 dronuna rakip olarak piyasa sürmüş ancak ne yazık ki istenilen satış rakamlarına ulaşılamadığından 3DR Solo drone üretimi durmuş. 3DR şirketi 2016 yılında drone üretmeyeceğini açıklayarak çeşitli endüstrilere yazılım geliştirmeye devam etmiştir.

Ayrıca 3DR şirketi şu an oldukça popüler olan drone kontrol kartı Pixhawk’ı üreten şirket ve Linux Foundation tarafından yönetilen DroneCode konsorsiyumunda kurucu üyelerden biridir. DroneCode konsorsiyumun diğer dikkat çekici üyeleri ise Intel, Parrot, Walkera ve Qualcomm şirketleridir.

Bir form sitesiyle başlayan yolculuk bugün itibariyle drone kontrol yazılımları konusunda ve alan taraması yazılımlarında oldukça başarılı olarak hem drone tutkunlarına hem çeşitli endüstrilere hemde sivil  havacılık kurumuna hizmet vermeye devam etmektedir.

İlgili Yazılar